ОЧАКВАЙТЕ ОЩЕ НОВИ РЕЦЕПТИ ОТ МЕН ! ДОБАВЯЙТЕ И ВАШИ РЕЦЕПТИ !

четвъртък, 21 юни 2012 г.

Интересни подробности :

Кафе
Едно старо предание говори за етиопския овчар Кадди.Много пъти овчарят забелязвал,че козите,които пасял по склоновете на планината,ставали необичайно възбудени,когато се хранели с плодовете на един диворастящ храст.Кадди вкусил от тези плодове,които приличали на вишни,съдържащи две зърна и имали стипчив вкус.За негова изненада веднага след това той почувствувал прилив на сила и бодрост и умората му изчезнала.И така според преданието козата станала причина да се открият чудодейните свойства на кафето.
Към средата на 17век кафето проникнало в  Европа.
Първата лицензия за пренасяне на кафееното дърво в Америка е от 1670 г. на името на Дороти Джонс от град Бостън.
Кафееното дърво е тропическо вечнозелено растение.То се нуждае от много влага и топлина,но силното слънце му пречи и затова в плантациите засаждат и други видове дървета,които да му пазят сянка.
Какао
През 1502 г. по време на четвъртото си пътуване Христофор Колумб е видял какао в трюмовете на един търговски кораб край залива Хондурас.Първото какао достигнало в Европа,е било донесено от него като дар за испанският крал.
Французите започнали да отглеждат какао на остров Мартиника през 1660 г.
В началото на 19век в Европа възникват многобройни фирми занимаващи се с производство на шоколад.В същност те произвеждали шоколад за пиене.Това питие било тежко и мъчносмилаемо,защото не били познати начините за отстраняване на част от маслото на какаото.През 1828 г. холандската фирма,,Ван Хутен'' регистрира патент за производство на шоколадов прах,на който е отнето около 1/3 от маслото.Така за първи път е било произведено познатото на всички днес какао.Твърде скоро за новия продукт било намерено ново приложение-производство на шоколад за ядене от какао,смесено със захар и излято във форма на плочки.
Какаовото дърво принадлежи към семейство Стеркулиацее.То се нуждае от топъл и влажен климат.Твърде чувствително е както на силни ветрове така и на прякото действие на слънчевите лъчи.Във вътрешността на плода се съдържат 30-50 зърна със светлочервен до ален цвят.За да получат специфичен аромат и вкус,какаовите зърна се подлагат на обработка след подходяща ферментация и изсушаване.
Чай
Произходът на чая се крие в древността.Най-старите предания разказват,че китайците са познавали чаения храст още преди 5 хилядолетия.Една твърде стара легенда говори за индуския принц  Дарма,който през 515 г.от нашата ера  странствал  из Южен Китай,за да разпространява култа към Буда.По-голямата част от времето си той прекарвал в молитви и бдения.Веднъж  поради умора и изтощение очите му се затворили и той се унесъл в сън.За да не разгневи божеството,той отрязал клепачите на двете си очи и ги хвърлил на земята.Като по чудо от тях израснал невиждан храст,с прекрасни ароматни бели цветове и зелени листа,които приличали на клепачи.Дарма вкусил от листата и почувствувал да се заражда в него бодрост и настроение.
Днес чайният храст се отглежда не само в Китай,но и в Япония,Индия,Шри Ланка,дори и в някои европейски страни.Той може да бъде отглеждан и в стайни условия като декоративно растение без специални грижи и пряка слънчева светлина.Размножаването му става чрез семена.
Стотици,а може би и хиляди са търговските видове чай,получени от единствения в ботаническо отношение чаен храст в неговите три основни разновидности,но този богат асортимент се свежда до четири основни типа чай:черен,зелен,червен и жълт.
Чаят притежава способност да поглъща не само влагата,но и миризмата на други вещества и продукти.
Няма съмнение,че за получаването на добра чайна напитка имат значение времетраенето и начинът на кипване на водата.Ако водата прекипи,вкусът на чая се променя,а ароматът му намалява.





Няма коментари:

Публикуване на коментар